Kakšen je dober piling?
Kaj je to piling in zakaj ga potrebujemo, sem že neštetokrat poudarila, danes mogoče nekaj več o tem, kakšen piling je dober, kvaliteten in nam ne bo naredil več škode kot koristi. Sama jih v grobem ločim na dva dela: s trdimi delci in brez. Poglejmo prve.
Pilingi s trdimi delci
Pri teh moramo biti najbolj previdni, so pa to najpogostejši pilingi. Torej, to je kot gel za umivanje, ki ima notri grobe delce in ti odluščijo odmrle celice. Osnova, v kateri so ti grobi delci, je lahko neskončnih tekstur, različnih sestavin, izberemo pa jo, glede na potrebe kože. Jaz imam, kot pri vseh čistilcih, najraje oljne teksture, torej oljne gele, ki imajo dodane trde delce.
Na kaj moramo biti pozorni pri pilingih s trdimi delci?
Trdi delci, ki jih vsebujejo takšni pilingi, so najmejeni temu, da luščijo odmrle celice s površine kože. Če niso v pravi obliki, lahko poškodujejo našo povrhnjico. Tukaj najdemo od drobljenih koščic marelic do soli in sladkorja, raznih semen etc. Če pogledamo drobljeno koščico pod povečevalnim steklom, nas malce stisne v želodcu, ko vidimo, kako nepravilnih in izredno ostrih oblik so ti delci. S tem povzročimo mikro poškodbe povrhnjice in lahko pride do dodatnih vnetij, če pa ima koža že kakšna vneta stanja - mozolje, pa se takšni pilingi sploh odsvetujejo. Predstavljajte si, kako bi se raznesle bakterije, če bi vnetja poškodovali z ostrim predmetom. Sama imam načeloma te vrste pilingov zelo rada, vendar izberem samo tiste, ki imajo dodane krogljice pravilnih oblik, lahko so naravne ali pa sintetične in so brez ostrih robov. Tako so varni za uporabo in ne poškodujejo povrhnjice, ampak še vedno se odsvetujejo za kožo z aknami. Teh pilingov ne poznam veliko, vem pa, da ga je imela znamka Declare (sintetične krogljice), pred slabim letom pa sem ga našla tudi pri Biodrogi MD. To je trenutno moj najljubši piling.Biodroga MD, Radiance Boost Gel
Radiance boost gel deluje s trojnim učinkom: kožo nežno očisti, izboljša njeno strukturo ter jo poživlja in neguje. Optimizira nivo vlage v koži, nežne masažne perle pa temeljito odstranijo umazanijo in odmrle celice. Z masažo pospešimo prekrvavitev, koža pa postane sveža in rožnata. Primeren je za kožo, ki ji primanjkuje maščobe, za zrelo in občutljivo kožo. Vsebuje derivat olivnega olja, masažne perle, hialuronsko kislino in vitamin E acetat. Uporabljam ga lahko vsak dan ali 2-3-krat tedensko (odvisno od tipa kože). Po čiščenju in tonificiranju količino izdelka v velikosti lešnika nanesem na suho kožo in masiram s krožnimi gibi dokler se zrnca jojobinega masla ne raztopijo. Nato masiram z mokrimi konicami prstov in odstranim z mlačno vodo. Ima gosto, rahlo oljno teksturo in čisto nič ne izsuši.Pilingi brez trdih delcev
To so večinoma encimski pilingi ali kislinski, ki s spremembo pHja kože luščijo odmrle celice. Poznamo takšne z AHA in BHA kislinami. AHA kisline so največkrat sadne in so vodotopne, BHA pa so v mašobi topne, zato se uporabljajo pri kožah, ki imajo problem z odvečno maščobo, aknami, mozolji, zaprtimi porami. Kako močni so, je odvisno od tega, v kakšni koncentraciji so kisline. Občutljive kože naj uporabljajo blažje, debelejše kože, ki so na kisline že navajene, pa lahko tudi močnejše.
Skin refining peeling, Biodroga MD
Ne vem, kadar gre za aktivne sestavine, najbolj zaupam tej znamki in pa Paula's Choice. Od slednje še nisem preizkusila kislinskega pilinga, sem ga pa od MD in sem se odločila za uporabo, ker me med procesom nič ne peče koža, čutim le rahlo pikanje. Piling je namenjen izboljšanju strukture kože in globinsko očisti kožo ter odstrani odmrle celice. Na ta način omogoči, da koža bolje absorbira učinkovine, ki jih nanesemo kasneje. Izvlečki ananasa, grozdja in pasijonke nežno obnavljajo površino kože. Piling odpre in zoži pore, raztopi morebitne skupke maščobe v izvodilih lojnic in odstrani odmrle celice s površine kože. Koža ima vidno bolj fino strukturo in je bolj gladka. Uporaba se razlikuje od stanja kože in pa od željenega učinka. Lahko ga uporabljate vsak dan ali 2-3-krat tedensko, po nasvetu strokovnjaka. Sama ga uporabljam 1-2 krat tedensko. Po čiščenju in tonificiranju ga nanesem na suho kožo (po možnosti zvečer) in pustite delovati 5 minut. Nato prste zmočim z vodo in ga malo zemulziram, vmasiram. Nato sperem z mlačno vodo. Ne nanašam ga na predel oči in ustnic. Če se izdelek uporabi zjutraj, je nujno potrebno nanesti izdelek za zaščito pred soncem (najmanj ZF 20) in se izogibati direktni sončni svetlobi.Toniki s kislinami
Za nežno luščenje odmrlih celic se lahko uporabljajo tudi toniki, kot zadnji korak pri dnevnem čiščenju obraza. Tudi ti vsebujejo AHA in/ali BHA kisline, vendar v dosti manjši koncentraciji, kot piling. Sama uporabljam 2% BHA, ki vsebuje salicilno kislino, ta je maščobotopna. Odstrani odvečno maščobo, odmrle celice, preprečuje nastanek vnetij, poskrbi za čiste pore in še kaj bi se našlo. Uporabljam ga zvečer, nanesem ga na vato in podrgnem čelo, brado in nos. To poskrbi za čim bolj čisto kožo. Toniki pa so lahko tudi z AHA kislinami, ki prav tako luščijo odmrle celice, hkrati pa tudi poskrbijo za gubice in pigmentne madeže, vendar le-teh ne odpravijo. Največkrat se uporabi glikolna kislina, ki pa je tudi najbolj agresivna, vendar še zdaleč ne toliko, da je ne bi mogli uporabljati. Se pa ne priporoča za zelo občutljive kože. Če jih uporabljamo zjutraj, prav tako velja pravilo, da moramo njuno uporabiti UV zaščitno kremo, kar bi jo morali vsekakor tudi vsak dan. Od tonikov imam prav tako svoje favorite.
Uporabljam Paula's Choice z 2% BHA, ki mi je odličen, le minus gre embalaži, ki očitno pušča pri pokrovčku in konstantno pušča moker odtis na polički. Uporabljam tudi tonik Biodroga MD, ki vsebuje isto kislino, v isti 2% koncentraciji, le embalaža mi je bolj priročna, učinek pa identičen. Vsebuje cinkov glukonat, ki uravnava nastajanje sebuma in skupaj s klorheksidin diglukonatom preprečuje rast bakterij, ki povzročajo nastanek nečistoč, alantoin (bela glina), ki spodbuja obnavljanje celic in regeneracijo kože, destilat nepozebnika veže vlago. Zahvaljujoč vsebnosti taninov deluje adstringentno. Salicilna kislina očisti zamašene pore in žleze lojnice, ob redni uporabi je koža videti čista in sveža, BioEcolia krepi zdravo kožno floro in preprečuje širjenje bakterij, ki povzročajo nastanek nečistoč.
Pred parimi dnevi sem prejela tudi naročilo iz iHerba, kjer sem naročila novost korejske znamke Heimish, prav tako tonik s kislinami. Nad slednjim sem tako navdušena, kot nad ostalimi Heimish izdelki, saj je to najboljša relacija med ceno in kvaliteto. Zopet sem prevzeta nad listo naravnih sestavin, ki jih je preko 20 in poskrbijo za pomiritev, uravnavanje in oskrbo z vlago ter nad čudovitim aroma-terapevtskim vonjem, učinkovitim efektom na koži in lepo embalažo. Ne vsebuje kislin neposredno, le ko
t naravne izvlečke, zato ga priporočam za zelo suhe in občutljive kože. Na iHerbu lahko uporabite mojo kodo za popust TIN 5539.
Sestavine: Water, butylene glycol, propanediol, peg-7 caprylic/capric glycerides, pentylene glycol, rosa damascena flower water, citrus aurantium dulcis (orange) fruit extract, xylitol, citrus aurantium dulcis (orange) peel oil, lavandula angustifolia (lavender) oil, amyris balsamifera bark oil, pelargonium graveolens flower oil, citrus paradisi (grapefruit) peel oil, litsea cubeba fruit oil, eucalyptus globulus leaf oil, melaleuca alternifolia (tea tree) leaf oil, mentha arvensis leaf oil, phenoxyethanol, glycerin, peg-60 hydrogenated castor oil, decyl glucoside, 1,2-hexanediol, sodium chloride, ethylhexylglycerin, sodium citrate, citric acid, octanediol, ethyl hexanediol, centella asiatica extract, boswellia carterii oil, citrus aurantium bergamia (bergamot) fruit oil, juniperus mexicana oil, aloe barbadensis leaf juice, myristica fragrans (nutmeg) kernel oil, tagetes minuta flower oil, helianthus annuus (sunflower) seed oil, moringa pterygosperma seed extract, lupinus albus seed extract, origanum vulgare flower/leaf/stem extract, rosmarinus officinalis (rosemary) extract, thymus vulgaris (thyme) extract, aesculus hippocastanum (horse chestnut) bark extract, alchemilla vulgaris extract, echinacea purpurea extract, juniperus communis fruit extract, melissa officinalis leaf extract, saponaria officinalis leaf/root extract, thymus vulgaris (thyme) flower/leaf extract, salicylic acid, maltodextrin, tocopherol, lavandula angustifolia (lavender) extract.
Luščenje odbmrlih celic je nujno potrebno za lepo kožo. S pilingi koži pomagamo, saj se proces obnove s starostjo daljša, zato koža ni tako sveža in napeta, kot je bila.
Za info o izdelkih Biodroga MD se obrnite na info@bb-bio.si.